Papuošalai seniau ir dabar

Puošimasis nėra dvidešimtame ar dvidešimt pirmajame amžiuje prasidėjusi veikla. Žmonės puošiasi jau labai labai seniai. Paprasčiausiai papuošalaiauskarai tobulėja kaip ir žmonės išmoksta apdirbti naujas medžiagas, ateina naujos mados, naujos tendencijos. Jei seniau papuošalas buvo paprasčiausia plunksna ar ant siūlo suvertos uogos, tai šiuolaikinis papuošalas gali būti šlifuotas dirbtinis deimantas ant auksinės grandinėlės išgraviruotos lazeriu. Bet taip nutinka didele dalimi dėl žmonių įsisavintų technologinių sprendimų papuošalų gamyboje. Kita priežastis kodėl papuošalai keičiasi tai jų prasmės pasikeitimas. Jei pirmykštis žmogus puošėsi paprasčiausiai dėl grožio tai dabar dažnai puošiamasi dėl paprasčiausio įvaizdžio. Kiek daug papuošalai gali pasakyti apie žmogų: su karūna – karalius, su plunksnomis – indėnas, apsikarstęs auskarais – čigonas. O prabangūs papuošalai išvis skirti žmogaus įvaizdžio suformavimui.

Tačiau kaip platėjantys džinsai būna madingi, išeina iš mados ir po dešimties metų vėl sugrįžta. Taip ir papuošalų mados. Pamažu nubunda žmonių sąmonė ir vis daugiau žmonių supranta, kad puošiamės ne dėl kažko kito, o paprasčiausiai dėl grožio. Dėl to pamažu vėl populiarūs tampa papuošalai pagaminti iš tradicinių priemonių – stiklo, medžio. Net ir paprasta bižuterija vėl grįžta ant žmonių kūnų. Ir visa tai dėl to, kad atsiranda drąsių žmonių suprantančių, kad papuošalai skirti puoštis ir papuošalas turi pabrėžti žmogaus individualumą, o ne piniginės storį.

Tuo ir traukia vienetiniai rankų darbo papuošalai pagaminti Lietuvoje. Tokių nerasite niekur daugiau. Jie tiesiog vieną kartą pagaminti ir antro tokio papuošalo niekas nepakartos. Pavyzdžiui rankų darbo mediniai auskarai. Jie dažniausiai gaminami iš liepos medžio, tam kad būtų lengvi, nes liepos mediena yra viena lengviausių iš visų medienos rūšių. Kad jie būtų blizgūs jie lakuojami. O kad būtų atsparūs aplinkos poveikiui lako danga dengiama bent kelis kartus. Tokių papuošalų dažniausiai galima įsigyti įvairiose mugėse, specializuotose parduotuvėse. Nei internetinėse, nei didžiųjų prekybos tinklų parduotuvėse tokių puošmenų nerasite. Juos turėsite nusipirkti tiesiogiai iš gamintojų. Drąsesni žmonės jau gamina papuošalus iš siūlų, įvairių audinių. Tad būkime drąsūs ir nešiokime tai kas gražu, o ne tai kas prabangu.

Tokie papuošalai kaip ir paveikslai kainuoja nenuspėjamai. Žymaus papuošalų gamintojo papuošalas gali kainuoti ir labai brangiai, o paprasto liaudies meistro papuošalas kainuos minimaliai. Ir, ypač jei jis senesnio amžiaus, papuošalus jis apskritai gamins dėl to, kad turėtų kuo užsiimti, o ne dėl to, kad praturtėtų.