Ar visada naujas geriau nei senas?

Padiskutuokime apie nenaujus daiktus. Ar yra prasmė visada pirkti naujus daiktus vietoje senų taisymo? O gal geriau pirkti dėvėtą daiktą nei visiškai naują? Ilgą laiką vyravo nuomonė, kad dėvėti daiktai yra perkami iš didelio taupymo ar net skurdo. Tačiau ši tendencija linkusi keistis dėl kelių priežasčių. Pirma – ekologiškumas. Žmonės vis labiau rūpinasi gamta ir supranta, kad tą patį daiktą galima panaudoti dar kartą ir nereiks gaminti naujo. Tuo pačiu sutaupomi ir gamtos ištekliai. Antra priežastis – prekių kokybė. Jei daiktas dėvėtas, bet nesugadintas tai jis bus kokybiškas. Dažnai dėvėtas kokybiškas gaminys daug geresnis nei naujas, bet prastos kokybės. Tai labai gerai nustatoma pvz. perkant batus. Dėvėti odiniai batai bus praktiškesni nei nauji iš dirbtinės odos ar sintetinio pluošto. Dėl to žmonės dažnai įvairius gaminius (tiek batus, tiek rankines, striukes) perka dėvėtų drabužių parduotuvėse ir taip sutaupo nemažai pinigų. Pramogų inventorių galima pirkti ir naują ir seną. Viena vertus jis greit dėvisi, kita vertus – pramogas žm0nės dažnai nusiperka ir nenaudoja, panašiai kaip su treniruokliais. Didelis šansas nupirkti ne naują, bet beveik nenaudotą daiktą. Tai galioja batutams, baseinams, riedučiams, riedlentėms ir kitam pramogų inventoriui.

Situacija panaši ir kitose srityse. Dėvėtų automobilių rinka apipinta daugybe legendų ir mitų. Nors dažnai lietuvių auksarankiai išties pasistengia ir metalo laužą parduoda kaip gerą automobilį. bet ta pati taisyklė galioja ir čia. Dažnai tikslingiau pirkti dėvėtą aukštesnės klasės automobilį, nei naują visiškai pigų variantą. Didelės diskusijos šiuo klausimu kilo rinkoje pasirodžius pigiam Logan automobiliui. Naujas šios markės automobilis kainavo maždaug tiek kiek 10 metų Volkswagen Passat automobilis. Išvadas geriausia daryti dabar – po kelių metų. Passat’ai pasižymi ekonomiškumu ir patvarumu, o Logan’ai karaliauja dažniausiai gendančių automobilių TOPų viršūnėse. Tad kas iš naujo automobilio, jei tai vienintelis jo privalumas, kad jis „yra naujas“? Automobilių meistrai dažnai siūlo restauruoti esamas automobilio detales vietoje keitimo naujomis, nes naujos labai dažnai būna itin prastos kokybės. Pavyzdžiui auto stabdžių diskų keitimas rekomenduojamas tik jiems visiškai sudilus ar skilus. Kitais atvejais rekomenduojama juos tekinti. Stabdžių diskų tekinimas.

naudoti-daiktaiDar vienas būdas pirkti nenaujas prekes – yra prekės kurias žmonės grąžino prekybininkams. Nors pas mus neįprasta, bet tokią teisę mes turime. Užsienyje vartotojai ja naudojasi daug dažniau. Ir į parduotuvę grąžintos prekės parduodamos ženkliai pigiau. Taip dažnai galima nusipirkti gerus batus, rankines. Statistika rodo, kad dažniausiai grąžinamos moteriškos prekės (rankinės, papuošalai, avalynė). Tad moterims ir rasti pigesnių prekių lengviau.

Iš užsienio į Lietuvą atkeliauja ir bagažinių turgaus mada. Žmonės išparduoda jiems nereikalingus daiktus tiesiog tiesiai iš automobilių bagažinių. Ir dažnai tai ne noras užsidirbti, o tiesiog noras protingai atsikratyti daiktų ne išmetant į konteinerį, o randant jiems naujus šeimininkus. Nebijokite pirkti dėvėtų daiktų ar parduoti senus savo daiktus. Tai ne tik negėdinga, bet tuo pačiu ir praktiška bei šiuolaikiška.